WPQR (Welder Procedure Qualification Record) jest więc dokumentem, który stwierdza, że dana procedura spawania została przetestowana i spełnia wymagania normatywne i branżowe. Dokument zawiera informacje takie jak metoda spawania, rodzaj materiału, rodzaj elektrody czy gaz osłonowy, a także parametry spawania, takie jak prąd, napięcie, prędkość spawania, czy chociażby pozycja spawania.
WPQR jest podstawą do opracowania WPS (Welder Procedure Specification), czyli Instrukcja technologicznej spawania. WPS to bardziej zwięzła instrukcja, która odnosi się do konkretnych procesów spawania w trakcie produkcji.
Co zyskasz?
Posiadanie WPQR i WPS jest konieczne w kontekście spełnienia wymagań norm ISO 3834 (z wyjątkiem wymagań na poziomie podstawowym 3834-4) oraz opierających się na niej EN 1090, EN 15085.
Przestrzeganie zapisów WPQR i opartych na nich WPS gwarantuje uzyskanie powtarzalnych spoin o wysokiej jakości. Minimalizując ilość niezgodności w tym tych, których nie widać na pierwszy rzut oka ukrytych we wnętrzu spoiny, zwiększysz trwałość i niezawodność konstrukcji oferowanych klientom.